وب اپلیکیشن چیست؟

میعاد فیروزی
زمان انتشار: 2 سال پیش

 برنامه وب پیشرفته ( Progressive Web App : PWA ) 

به گزارش گارتنر وب اپلیکیشن (برنامه وب پیشرفته PWA) تا سال 2020 جایگزین نیمی از اپلیکیشن‌هایی می‌شود که در حال حاضر مورد استفاده هستند. این قابلیت نشانگر تحول بزرگی در نحوه‌ی ارائه‌ی سایت ها است.
در چند سال اخیر وب اپلیکیشن (برنامه وب پیشرفته PWA) توسط گوگل مدیریت گشته است اما به روزرسانی‌هایی که در مرورگر Chrome شکل گرفته است و به همچنین پایه گذاری سیستم عامل آندروید برای مایکروسافت و اپل که تمامی مرورگرها و سیستم عامل‌های دسکتاپ، لپ‌تاپ، تبلت و تلفن‌ همراه را پوشش می‌دهند از جمله اقدامات مهم اولیه در این زمینه می‌باشند.
همچنین گوگل به بزرگترین سازمان‌های دنیا در زمینه‌ی بارگذاری این قابلیت کمک کرده است که نتایج فوق العاده درخشانی را نیز به همراه داشته است. با نتایجی که حاصل گشته است و روند رو به رشدی که مشاهده می‌گردد می‌توان گفت که برای هر کسی که سایت و یا نرم افزار تحت وب خود را راه اندازی می‌کند به کار بردن آن به صورت PWA  نیز ضروری است.
در حال حاضر وب دائما در حال پیشرفت از طریق نوآوری‌هایی است که در قابلیت‌های این فضا شکل می‌گیرد که به توسعه دهندگان قدرت می‌دهد تا مدیریت تجربه کاربر را بهتر دست گیرند. قابل ذکر است که از زمان ظهور نسل تلفن‌های همراه هوشمند، وب توانایی برآورده کردن نیازهای کاربران را به طور کامل نداشته است.

اپلیکیشن‌هایی که در حال حاضر فضای تلفن‌های همراه را اشغال کرده‌اند به واسطه‌ی عدم ارائه‌ی امکانات مورد نیاز که کمبود آن‌ها در فضای وب احساس می‌گردید به وجود آمده‌اند و مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

با 6 ویژگی‌ای که در ادامه مطرح خواهند شد وب اپلیکیشن (برنامه وب پیشرفته PWA) امکانات جالب توجهی را در اختیار کاربران قرار خواهد داد

۱. رابط کاربری (User Interface) سریع تر و روان تر

طراحان وب‌سایت می‌توانند کل محتوای وب‌سایت را تنها پس از یک بار بازدید از وب‌سایت بر روی مرورگر کاربر ارسال نمایند. لینک‌ها و دکمه‌ها فورا بارگذاری می‌شوند و در نتیجه احساس سرعت فوق‌العاده بالایی به کاربر دست می‌دهد.

۲. قابلیت نصب

 یک پنجره (popup) پیغامی نمایش داده خواهد شد که از کاربر می‌پرسد که آیا می‌خواهد وب‌سایت را نصب کند؟ با پذیرفتن این درخواست توسط کاربر یک آیکون روی صفحه‌ی اصلی تلفن‌های همراه کاربر قرار خواهد گرفت که به صورت خودکار سایت را به صورت کامل و تمام صفحه باز خواهد کرد.

۳.پشتیبانی آفلاین

بصورت گسترده، استانداردهایی بین مرورگرها برای ذخیره‌سازی مطرح گردیده است. در نتیجه وب‌سایت هم‌چنان زمانی که کاربر اتصال خود به اینترنت را از دست می‌دهد فعالیت خود را ادامه می‌دهد و بدون نیاز به اینترنت نمایش داده خواهد شد.

۴.فعالیت‌های پس‌زمینه

در مکان‌ها و زمان‌هایی که اتصال اینترنت ضعیف است مرورگر تمامی فرم‌ها، اطلاعات و درخواست‌هایی که در آن زمان دریافت کرده است را نزد خود ذخیره کرده و پس از بازگشت اتصال به اینترنت مجددا فعالیت را در پسزمینه ادامه خواهد داد.

۵.امکانات دستگاه 

وب‌سایت‌ها در این حالت توانایی دسترسی به دوربین، تقویم، وضعیت باتری، بلوتوث و… را با اجازه‌ی کاربر خواهند داشت.

۶.آگاه‌سازی کاربر با ارسال پیغام

وب‌سایت‌ها دیگر می‌توانند با پیغام‌ها کاربران را از اتفاقات مطلع سازند.
شاید تاکنون دیده باشید که وب‌سایت‌ها پیغام‌های آگاه‌سازی ارسال نمایند و یا درخواست دسترسی به دوربین و دیگر امکانات دستگاه دهند که این اتفاق برای تمام دستگاه‌ها صادق است، چه بر روی لپ‌تاپ و چه بر روی تلفن‌های همراه هوشمند. این خلاقیت جدید، وب را در کنار اپلیکیشن‌ها قرار می‌دهد و تمام فواید مضاعف وب را ارائه می‌دهد. این اهمیت وب اپلیکیشن (برنامه وب پیشرفته PWA) است که باعث می‌شود وب‌سایت‌ها و نرم‌افزارهای تحت وب مزایای وب و اپلیکیشن‌های تلفن‌‌همراه را با هم داشته باشند.
وب اپلیکیشن (برنامه وب پیشرفته PWA) پتانسیل آن را دارد که تمامی اپلیکیشن‌های تلفن‌‌همراه را کنار بزند و گارتنر پیشبینی می‌کند که تا اوایل ۲۰۱۹، ۲۰ درصد از برندها توسعه‌ی اپلیکیشن‌های تلفن‌‌همراه خود را رها خواهند کرد.

 

PWA برنامه وب پیشرفته Progressive Web App سیستم عامل‌های دسکتاپ سیستم عامل‌های تلفن‌ همراه رابط کاربری (User Interface) وب‌سایت نرم‌افزارهای تحت وب اپلیکیشن‌ تلفن‌‌همراه وب اپلیکیشن
میعاد فیروزی

توسط میعاد فیروزی

   

در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید!